Akcja Ratujemy Życie - Misyjny Ambulans
Od 2012 roku MIVA Polska organizuje w listopadzie akcję Ratujemy Życie - Misyjny Ambulans.
MIVA Polska w listopadzie zaprasza do udziału w akcji „Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans”. Organizowana jest ona od 2012 roku. Głównym jej celem jest wsparcie dla misyjnych szpitali i ośrodków zdrowia poprzez wyposażenie ich w niezbędne środki lokomocji: ambulanse, a także w motocykle. Służą one ratowaniu życia ludzkiego oraz prowadzeniu działalności na rzecz ochrony zdrowia. Dzięki nim chorzy, niepełnosprawni i starsi, matki ciężarne i noworodki oraz ofiary wypadków, mogą otrzymać znaleźć konieczną pomoc.
Tylko w Afryce według dostępnych danych polscy misjonarze i misjonarki prowadzą obecnie ponad 20 większych szpitali i 30 mniejszych oraz 100 przychodni lekarskich, 10 leprozoriów oraz ok. 20 domów dla chronicznie chorych. W czasie pandemii posługa misjonarzy jest jeszcze bardziej potrzebna i doceniana przez lokalne społeczności.
W ramach akcji przez cały listopad w kaplicy Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie trwa modlitwa misjonarzy za zmarłych ofiarodawców misji i MIVA, członków rodzin ofiarodawców, za ofiary wypadków drogowych oraz zmarłych misjonarzy – Misyjne Wypominki w Godzinie Bożego Miłosierdzia. W tym też czasie codziennie w ich intencji sprawowana jest Msza Św. Szczególnym dniem jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w III niedzielę listopada.
Innym elementem akcji jest kampania „Odblaski Życia”, prowadzona przez MIVA, służąca poprawie bezpieczeństwa pieszych poprzez noszenie po zmroku elementów odblaskowych. Wsparcie z kampanii przeznaczone jest na zakup ambulansów do ośrodków zdrowia i szpitali prowadzonych przez polskich misjonarzy. Odblaski mogą uratować życie niejednego pieszego, a każda ofiara złożona przy tej okazji służy ratowaniu życia w kraju misyjnym dzięki ambulansom.
Cele akcji:
- ukazywanie wielkiej wartości życia ludzkiego, które jest zagrożone przez choroby i brak odpowiedniej ochrony zdrowia, szczególnie w najbiedniejszych krajach świata;
- wspieranie zakupu ambulansów do ośrodków zdrowia i szpitali prowadzonych przez polskich misjonarzy;
- prezentowanie zaangażowania polskich misjonarzy w ochronę zdrowia i życia ludzkiego;
- ukazywanie zagrożeń dla życia ludzkiego z powodu wypadków drogowych i budzenie większej świadomości w tym zakresie;
- upamiętnienie zmarłych w wypadkach drogowych poprzez modlitwę, szczególnie podczas Mszy Św. i Wypominek za zmarłych;
- propagowanie używania elementów odblaskowych przez pieszych i rowerzystów poprzez kampanię „Odblaski Życia”.
Dzięki poprzednim edycjom akcji Ratujemy życie – Misyjny Ambulans zostały zakupione ambulanse do następujących misyjnych ośrodków zdrowia i szpitali:
1. Ambulans do franciszkańskiego szpitala w Sabou w Burkina Faso(2012);
2. Ambulans do Ośrodka Zdrowia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Buraniro w Burundi(2013);
3. Ambulans do franciszkańskiego Szpitala w Kakooge w Ugandzie(2014);
4. Ambulans do Ośrodka Zdrowia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny w Kithatu w Kenii(2015);
5. Ambulans – Caravana Miłosierdzia do Centrum Medycznego Don Orione sióstr Orionistek w Anyama na Wybrzeżu Kości Słoniowej (2016)
6. Ambulans do misyjnego Centrum Zdrowia w Kiabakari w Tanzanii (2017)
7. Ambulans do misyjnego Ośrodka Zdrowia "FLAMBOYANT" w Mampikony na Madagaskarze (2018)
8. Ambulans do Szpitala w Musongati w Burundii w Afryce Centralnej prowadzonego przez Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus (2019)
9. Ambulans do Szpitala i Centrum Medycznego Sióstr św. Elżbiety w Maganzo – Tanzania oraz do Ośrodka Zdrowia św. Józefa Sióstr Służebnic Ducha Świętego w Kwahu Tafo – Ghana (2020)
Razem z MIVA Polska pomóż ratować ludzkie życie!
"Misyjny Ambulans - Ratujemy Życie"
Przekaż swój dar na konto MIVA Polska z dopiskiem: Ambulans na misje
PeKaO SA I/O w Warszawie: 69-1240-1037-1111-0000-0691-6802
Aktualnie POMAGAMY W ZAKUPIE AMBULANSU NA MISJE
do Ośrodka Zdrowia Sióstr Albertynek w Ivirgarzama w Boliwii
do Ośrodka Zdrowia Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej w Figuil w Kamerunie
Ambulans do Kamerunu
W wiosce Figuil na północy Kamerunu Siostry Służebniczki Śląskie od 2002 prowadzą Ośrodek Zdrowia im. Maryi Niepokalanej. W placówce prowadzone są konsultacje dzieci i dorosłych, szczepienia ochronne. Siostry zajmują się niedożywionymi dziećmi oraz osobami chorymi na HIV/AIDS. Szczególną troską otaczają kobiety w ciąży oraz noworodki Średnio rocznie konsultowanych jest ok. 10 tys. chorych z pobliskich i odległych wiosek. Obecnie w trakcie budowy jest nowy oddział położniczy, w którym kobiety oczekujące potomstwa będą miały zapewnione lepsze warunki oraz opiekę przed, w trakcie i po porodzie.
Niemal codziennie jesteśmy świadkami cudu narodzin nowego życia. Nie brakuje jednak sytuacji kiedy kobiety rodzą w domach. Dlatego też staramy się jak najwięcej wyjeżdżać do wiosek na profilaktyczne pogadanki na temat ochrony zdrowia i na wizyty domowe. Nie brakuje mam sytuacji nagłych, zdarzają się komplikacje przy porodzie wymagające cesarskiego ciecia czy krwotoki po porodzie. Przyjeżdżają do nas również pacjenci w krytycznych sytuacjach, ofiary wypadków drogowych. Liczy się wtedy czas, a w najbliższym szpitalu ambulans jest albo zepsuty albo brakuje paliwa. Rośnie ilość sytuacji wymagających szybkiej interwencji lekarskiej i specjalistycznej. Dlatego widzimy wielką potrzebę ambulansu dla naszego Ośrodka w Figuil. Liczymy na Waszą pomoc, aby ambulans w naszej misji był narzędziem ratowania życia wielu osób i pomocy w przyjściu na świat nowego życia.
S. Paschalis Brzezinka, Służebniczka Śląska, Kamerun
Ambulans do Boliwii
W wiosce Ivirgarzama, oddalonej 4 do 6 godzin jazdy od Cochabamba w tropikalnej części Boliwii, Siostry Albertynki Posługujące Ubogim od 12 lat prowadzą Ośrodek Zdrowia z salą porodową, laboratorium i apteką. Chorzy z odległych okolicznych wiosek otrzymują konsultacje lekarskie, mogą też uzyskać pomoc dentystyczną. Wykonywane są też proste zabiegi chirurgiczne, badania USG i RTG. Ośrodek organizuje prowadzi działalność profilaktyczną w terenie. Potrzebujący otrzymują wtedy leki i środki opatrunkowe. Wymagający specjalistycznej pomocy medycznej, ofiary wypadków, matki rodzące na cesarskie cięcie muszą być przetransportowani do odległego Szpitala w Cochabamba.
Niestety nie mamy ambulansu i ryzykujemy w ten sposób życie wielu ciężko chorych, ofiar wypadków, a także rodzących matek i dzieci. Szpital państwowy posiada tylko jedną karetkę pogotowia, który nie pokrywa zapotrzebowania. Bo cóż znaczy jedna karetka na prawie 50 tys. ludzi?! Widzimy wielką potrzebę ambulansu, by zapewnić odpowiednią opiekę i ratunek tym, którzy przychodzą do naszego Ośrodka Zdrowia z ufnością, że ich nie odeślemy bez pomocy. Władze nie pozwalają przewozić chorych prywatnym środkiem transportu. Mamy świadomość wielkości kosztów zakupu takiego ambulansu, ale pomimo to zwracamy się o pomoc do MIVA Polska o wsparcie nas w naszej posłudze na rzecz chorych.
S. Cecylia Ślebzak, Albertynka, Boliwia